Jak zrobić nową grę?

10 września 2016

Od czego zacząć, żeby stworzyć własną grę?

 1. Aby stworzyć własna grę zarejestruj się na stronie mambogram.pl.
 2. Własną, darmową grę może stworzyć każdy zarejestrowany użytkownik mambogram.pl.
 3. Po zalogowaniu się na stronie kliknij w napis “Ustawienia” w prawym górnym rogu strony.
 4. W rozwijanym menu kliknij w napis “Zarządzaj grami”
 5. Gratulacje znajdujesz się w panelu administracji i tworzenia gier!
 6. Aby dodać nowa grę kliknij niebieski przycisk “Dodaj grę”, który znajduje się w lewej górnej części strony.

od-czego-zaczac-zeby-stworzyc-wlasna-gre-1

od-czego-zaczac-zeby-stworzyc-wlasna-gre2

Krok 1 – Ustawienia podstawowe

Na ekranie znajduje się kilka miejsc, które należy uzupełnić:

 1. Nazwa gry – w polu pod napisem nazwa gry wpisz słowo lub słowa, które będą używane jako nazwa naszej gry (np. Planeta Zapomnianych Książek).
 2. Logo – aby dodać logo gry kliknij niebieski przycisk z napisem “Załącz grafikę…”. Następnie wybierz z dysku wybrany plik graficzny i kliknij otwórz/open.
 3. Subdomena pod jaką będzie dostępna gra – w polu pod tym napisem należy wprowadzić słowo lub słowa (bez spacji), które będą używane w adresie www gry (np. wprowadzając “planeta-zk” uzyskamy adres planeta-zk.mambogram.pl).
 4. Nazwa dodatkowego pola przy rejestracji – jeżeli chciałbyś aby Twoi gracze podali dodatkowe dane poza nazwą loginem i adresem e-mail, to w tym miejscu możesz je określić. Np. w grze bibliotecznej można wpisać “Numer karty bibliotecznej”. Wypełnienie tych danych jest dobrowolne i będą widoczne w profilu każdego użytkownika.
 5. Opis – napisz coś na temat swojej gry aby zachęcić graczy do wzięcia w niej udziału. Opis będzie widoczny np. podczas przeglądania listy gier na mambogram.pl
 6. Czy chcesz stworzyć grę z szablonu? – jeżeli chcesz stworzyć grę samodzielnie, krok po kroku, to możesz zignorować to pole. W innym przypadku przejdź do poradnika Tworzenie gry z szablonu.
 7. Po uzupełnieniu powyższych pól kliknij niebieski przycisk “Dalej” w prawym dolnym rogu strony.

krok-1-ustawienia-podstawowe-1

Krok 2 – Wybór układu strony

Wybierz jeden z dwóch dostępnych układów strony:

 1. Pierwszy od lewej – główna treść strony znajduje się po lewej stronie, a pasek z opisem gry, informacjami o użytkowniku, odznakach itd. po prawej
 2. Pierwszy od prawej – główna treść strony znajduje się po prawej stronie, a pasek z opisem gry, informacjami o użytkowniku, odznakach itd. po lewej
 3. Po wybraniu układu strony kliknij niebieski przycisk “Dalej” w prawym dolnym rogu strony.

krok-2-wybor-ukladu-strony

Krok 3 – Ustawienia Slidera

Slider to pokaz slajdów widoczny na górze strony. Możesz w nim umieścić grafiki i informacje, które chcesz przekazać graczowi od razu po jego wejściu na stronę. W tym miejscu mogą znaleźć się np. informacje o nowych misjach, reklama strony Twojej organizacji lub informacje o nadchodzących wydarzeniach.

 1. Możesz dodać maksymalnie 5 slajdów, w których edycję wejdziesz klikając napisy “Slajd 1”, “Slajd 2” itd.
  Aby utworzyć slajd należy wypełnić pola widoczne na stronie:
 2. Wybierz tło 1 slajdu – aby dodać zdjęcie, które będzie widoczne na slajdzie kliknij niebieski przycisk “Załącz grafikę”, wybierz grafikę z dysku, a następnie kliknij przycisk “otwórz/open”.
 3. Umieść tekst na slajdzie – do dyspozycji masz dwa pola odpowiadające dwóm liniom tekstu. Wprowadź w odpowiednich polach tekst, który np. będzie zachęcał do wykonania reklamowanej na slajdzie misji.
 4. Umieść przycisk na slajdzie – jeżeli chcesz aby na slajdzie znajdował się przycisk, którego kliknięcie przeniesie gracza np. na stronę reklamowanej misji, to wprowadź w odpowiednich polach tekst przycisku (np. “zagraj” lub “przeczytaj więcej”) oraz adres www wybranej strony. Adres znajdziesz po wejściu na daną stronę w pasku adresowym na górze strony.
 5. Po uzupełnieniu powyższych pól kliknij niebieski przycisk “Dalej” w prawym dolnym rogu strony.

krok-3-ustawienia-slidera

Krok 4 – Ustawienia elementów

W tym kroku decydujesz co i w jakim miejscu znajdzie się na stronie Twojej gry. Pomiędzy poszczególnymi zakładkami tej strony przełączasz się klikając w napisy “Treść”, “Misje”, “Pasek boczny”, “stopka”, “Ustawienia waluty”.

Treść

W tym miejscu określasz co znajdzie się na głównej stronie Twojej gry tuż pod pokazem slajdów. Może to być informacja na temat gry, zachęta do wzięcia w niej udziału lub dowolny inny tekst jaki zdecydujesz si.ę opublikować. Możesz go uzupełnić nagranie wideo z serwisów YouTube, Vimeo, Vine, Instagram, DailyMotion lub Youku.

krok-4-tresc

Dowiedz się jak korzystać z okna edycji treści.

Misje

Tutaj masz okazję zdecydować:

 1. Czy miniatury poszczególnych misji mają być widoczne na stronie głównej
 2. Czy chcesz aby misje zaznaczone jako promowane również były wyświetlane w oddzielnym miejscu na stronie.
 3. Jeżeli zaznaczysz obie opcje, to jedna misja może być wyświetlana w dwóch miejscach.

krok-4-misje

Pasek boczny

Zaznaczając wybrane pola decydujesz jakie elementy będą wyświetlane w pasku bocznym. O jego polożeniu decydowałeś w Kroku 2.

krok-4-pasek-boczny

 1. Formularz logowania/rejestracji to miejsce, w którym gracz w każdej chwili może się zalogować lub założyć nowe konto
 2. Informacje o użytkowniku wyświetlają się wyłącznie jeżeli dany użytkownik jest zalogowany na stronie. Wtedy w pasku bocznym zobaczy swoją nazwę użytkownika, liczbę nieprzeczytanych wiadomości, liczbę punktów, które do tej pory zdobył w grze, swoją pozycję w rankigu gry oraz datę dołączenia do gry.
 3. W części poświęconej zdobytym odznakom wyświetlają sie odznaki, które gracz otrzymał w danej grze za poszczególne misje. Pamiętaj, że aby gracz otrzymał odznakę autor gry musi ją przygotować i dołączyć do misji!
 4. W boksie z rangami użytkownika, gracz widzi jakie rangi otrzymał za zdobywanie punktów w grze. Pamiętaj, że aby gracz otrzymał rangę autor gry musi ją przygotować i ustalić liczbę punktów konieczna do jej uzyskania!
 5. Po zaznaczeniu opcji “pokaż użytkowników” wszyscy gracze będą widzieli w pasku bocznym, kto ostatnio dołączył do gry.

krok-4-pasek-boczny1

Stopka

To element znajdujący się na samym dole strony. Możesz umieścić w niej dowolne informacje korzystając z trzech głównych boksów:

 1. “Sponsorzy”,
 2. “Media społecznościowe”
 3. “Dodatkowe informacje”.

krok-4-stopka

W każdym z nich można wstawić dowolny tekst, odnośnik do innej strony, zdjęcie lub nagranie wideo z serwisów YouTube, Vimeo, Vine, Instagram, DailyMotion lub Youku. Wszystkie zmiany wprowadzisz korzystając z edytorów treści dostępnych pod nazwami boksów.

Ustawienia waluty

W każdej grze gracze mogą zdobywać punkty za wykonanie misji, które przygotujesz. Nie musisz jednak pozostawać przy nazwie “punkty” gracze mogą zbierać monety, diamenty, jabłka, książki, czy tak jak w Planecie Zapomnianych Książek BookCoiny.

Aby wybrać nazwę oraz zapewnić jej prawidłową odmianę uzupełnij trzy okna według wzoru:

 1. Jeden/Jedna: moneta,
 2. Dwa/Dwie/Trzy/Cztery: monety
 3. Pięć i więcej: monet
 4. Po uzupełnieniu powyższych pól kliknij niebieski przycisk “Stwórz grę” w prawym dolnym rogu strony.

krok-4-waluta

Gotowe! Twoja pierwsza zgrywalizowana strona internetowa jest już dostępna dla graczy. Wszystkie ustawienia (poza nazwą i nazwą domeny) możesz w dowolnym momencie zmienić korzystając z panelu zarządzania grami.

Teraz możesz:

Tworzyć strony
Dodawać misje,
Odznaki
Rangi dla graczy.